Warren Buffett kupił BoA – co to znaczy?
 Oceń wpis
   

To znaczy, że Warren Buffett wyliczył sobie, że akcje Boa są dziś wyceniane na mniej, niż są warte. Ocenił też, że jest to, mimo ostatnich kłopotów, solidna spółka i że kłopoty te nie spowodują, że Bank of America zbankrutuje. Przeciwnie, zdaniem sędziwego już, acz ciągle bystrego i dowcipnego inwestora, spółka z kłopotami sobie poradzi i za jakiś czas będzie funkcjonowała jak dawniej zarabiając pieniądze dla swoich właścicieli. I że te pieniądze, te, które ona będzie zarabiała, zsumowane za wszystkie przyszłe lata i odpowiednio zdyskontowane, to znacznie więcej, niż dzisiejsza cena banku. Tyle to znaczy, po prostu.

 

Czy to, że Buffett kupił akcje BoA oznacza, że nadszedł czas na kupowanie spółek na GPW? Nie. Czas na kupowanie spółek jest niemal zawsze, niezależnie od tego, co robi Buffett. Tyle, że nie wszystkich, a dobrze wybranych spółek. Czasem na zakup nadaje się tylko kilka firm z całej GPW, a czasem kilkadziesiąt. Ale faktem jest, że często, kiedy Warren Buffett kupuje jakieś akcje, to tych spółek jest raczej kilkadziesiąt, niż kilka. Nic nie zwolni Cię z konieczności dokonania własnej oceny wartości, kondycji, sposobu działania i rzetelności spółki, którą chciałbyś kupić. Jeśli chciałbyś wybierać moment inwestycji kierując się tym, co robią wielcy i nie mając pewności, że kupujesz przedsiębiorstwo ze sporym marginesem bezpieczeństwa, to Twoje szanse są niewielkie.

 

Czy to, że Buffett kupił akcje banku oznacza, że warto teraz zainwestować w banki? Nie. Buffett nie kupił akcji banków, on nabył udziały w jednym, konkretnym banku. Jest spora szansa, że to w ten bank właśnie warto teraz zainwestować (bo z pewnością został zbadany bardzo dokładnie), choć nie ma pewności, że będziesz miał tyle cierpliwości, co on, by spokojnie, bez zaglądania w notowania ciągłe, latami może, poczekać na wspaniałe zyski. Oczywiście możliwe, że na GPW są banki, które warto teraz kupić, ale to nie ma nic wspólnego z decyzją Buffetta. To musisz sprawdzić sam.

 

Czy to, że Buffett kupił akcje BoA oznacza, że to już koniec spadków? Nie. Buffett nie ma pojęcia o tym, jak zachowają się giełdy jutro i za tydzień. Nie raz już po tym, kiedy ten wielki inwestor kupował akcje, to nie tylko całe indeksy, ale także ceny tych akcji długimi miesiącami jeszcze spadały. Tyle, że on wiedział, że kupił akcje tanio i nic nie robił sobie ze spadków. Spokojnie obserwował sobie działalność kupionej spółki i czekał na przyszłe zyski zajadając jego ulubione hamburgery i popijając jego ulubioną Coca-Colą (no co, nikt nie jest idealny).

 

No to po co, zapytasz, w ogóle nam ten cały Buffett? Jakiś starszy, obrzydliwie bogaty facet zza oceanu, którego nie znamy (a on nas, to już wcale) i z którego decyzji nic pożytecznego dla nas nie wynika? Na dodatek gada może i dowcipnie, ale tak, jakby pojadł wszystkie rozumy. No właśnie, te rozumy. To jest to, do czego może się Tobie przydać Buffett. Mówi się, że jest mistrzem inwestowania, ale tak naprawdę jest mistrzem myślenia o inwestowaniu, rozumienia, o co w tym chodzi i mistrzem wytrwałości, konsekwencji i spokoju. Nie warto, byś zawracał sobie głowę tym, co dziś zrobił Buffett, ale warto, byś poznał to, czym jest dla niego inwestowanie, giełda, jego spółki. I warto, byś zastanowił się, czy jesteś w stanie się z nim zgodzić. Popatrz - inwestowanie jest raczej nudnym zajęciem – tak mówi. A Ty, nudzisz się, będąc inwestorem? Jeśli nie, jeśli Cię giełda ekscytuje, jeśli wieczorem nie możesz doczekać się kolejnego poranka, jeśli kręcisz się bez celu po domu w weekendy, jeśli zamykając oczy widzisz Twoją tabelę notowań ciągłych, to już masz się czego od niego uczyć.

 

Pozdrawiam

 

IS

 

 

Komentarze (1)
Inwestowanie w wartość –... Tanio, to się akcje kupuje, nie...
O mnie
inwestor skoncentrowany
Przedsiębiorca od 1989 roku do dziś. Od 2007, za sprawą zbycia znacznej części własnej firmy, także inwestor giełdowy.
Najnowsze komentarze
2016-03-22 01:19
dlotiv1:
Koniec Świata
Na mój rozum, to taki przedmiot, już dawno wprowadzono w seminariach duchownych.
2014-01-06 19:26
najlepszeprezenty.com.pl:
Idą święta
pozdrowienia :)
2013-12-23 12:59
rtvagd:
Idą święta
pozdrowienia :)
2013-12-22 00:35
sw-elzbieta.com:
Dlaczego ludzie sprzedają akcje tanio, a kupują drogo?
Wesołych świąt! :)